K35 - Prelaz Ljubelj
vzpon na vrh najstarejšega cestnega prelaza v Evropi
Stara ljubeljska cesta vodi čez najstarejši cestni prelaz v Evropi in je danes zaprta za motorni promet. 13 serpentin in izjemne strmine vsako drugo septembrsko nedeljo navdušujejo udeležence in gledalce Hrastovega memoriala - gorske dirke starodobnih avtomobilov in motociklov, ostalih 364 dni v letu pa bomo tam srečali le pohodnike in kolesarje.
- 1 / 7 K35 - Prelaz Ljubelj
- vrsta poti: gorsko kolesarska dolžina: 26 km / 3 h višinska razlika: 900 m zahtevnost: *** - tehnična: *** - kondicijska: **** panorama: ****
POTEK
Tržič–Podljubelj–Ljubelj–prelaz Ljubelj–nazaj
OPIS POTI
Izhodišče kolesarskih tur je v centru mesta, nasproti avtobusne postaje Tržič. Parkiranje osebnih vozil je možno na javnih parkirnih mestih (parkirišča pri Občini Tržič, na Predilniški cesti ob vpadnici v mesto-BPT, pri Dvorani tržiških olimpijcev, za Mošenikom,…)
Iz Tržiča se odpeljemo skozi mestno jedro proti severu v smeri Podljubelja. V Podljubelju se peljemo skozi vas in nadaljujemo do Lajba, naravnost mimo opuščenega večjega gostinskega objekta na makadamsko cesto, ki nas vodi ob glavni cesti proti Ljubelju. Ko se cesta priključi glavni cesti, nadaljujemo po njej do parkirišča pred predorom Ljubelj. Pozor - glavna cesta je zelo prometna, potrebna je skrajna previdnost pri vožnji. Pred predorom se odcepi makadamska pot desno proti prelazu Ljubelju. Pred nami je še 300 višinskih metrov vzpona, cesta pa je na nekaterih mestih zelo strma.
V koči na prelazu Ljubelj si privoščimo zasluženo okrepčilo in počitek ter uživamo v razgledu, nato pa se po isti cesti spustimo nazaj. Z Ljubelja se deloma po glavni cesti, deloma po stranskih poteh spustimo do Lajba, od tam pa po lokalni cesti nazaj v Tržič.
POSEBNOSTI
Glavna cesta je zelo prometna, potrebna je skrajna previdnost pri vožnji.
Zemljevidi
- Karavanke - osrednji del, 1:50 000, PZS
- Stol, 1:25 000, PZS
Priporočila gorskim kolesarjem
Opozorilo: Podatki in informacije na tej strani so informativne narave. Poti v naravi niso označene. Kolesarjenje je dovoljeno po cestah in gozdnih cestah, razen kjer je izrecno prepovedano. Kolesarjenje po gozdnih vlakah, planinskih poteh in drugih poteh je prepovedano, razen kjer ni izrecno dovoljeno. Kjer je kolesarjenje prepovedano, je potrebno sestopiti s kolesa in pot nadaljevati peš. Sledi v formatu .gpx so informativne narave in zgolj pripomoček in ne pomenijo nujno, da je po vseh poteh kolesarjenje dovoljeno. Kolesarite na lastno odgovornost.